Return to Skip Menu

Main Content  چاپ        ارسال به دوست

چاپ کتاب سیاست خارجی ایران از 1357 تا 1400: نگاهی از درون توسط عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی

کتاب سیاست خارجی ایران از 1357 تا 1400: نگاهی از درون

 

کتاب سیاست خارجی ایران از 1357 تا 1400: نگاهی از درون توسط دکتر علی باقری دولت آبادی، دانشیار روابط بین الملل گروه علوم سیاسی دانشگاه یاسوج با همکاری دکتر محسن شفیعی سیف آبادی، استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه اردکان توسط انتشارات تیسا به زیورطبع آراسته شده است. این کتاب حدود 502 صفحه دارد و به شیوه‌ای متفاوت از اآثار پیشین و با استفاده از مبانی و گزاره‌های نظریه پیوستگی جیمز روزنا، سیاست خارجی ایران را تجزیه و تحلیل می‌کند. نویسندگان در توضیحات پشت جلد کتاب خصوصیات آن را به قرار زیر ذکر کرده اند:

یکی از ضعف های جدی در بررسی سیاست خارجی ایران عدم توجه به پیوستگی و ارتباط سیاست خارجی با سیاست داخلی است. این نوع نگاه باعث گردیده تا در غالب آثار نگاشته شده در این خصوص، به اصول و محورهای سیاست خارجی دولت های پس از انقلاب اکتفا گردیده و بسترهای شکل دهنده سیاست خارجی آن نادیده گرفته شوند. عدم تدریس درس تحولات سیاسی-اجتماعی پس از انقلاب به عنوان یک پیش­نیاز برای درس سیاست خارجی نیز این شکاف را دامن زده و سرگشتگی دانشجویان رشته علوم سیاسی را بیشتر ساخته است. برای پوشش دادن این ضعف اثر پیش رو به سراغ نظریه پیوستگی جیمز روزنا رفته و یک بار دیگر سیاست خارجی ایران را از این منظر و متغیرهای فرد، جامعه، نقش، حکومت و نظام بین الملل بررسی نموده است. علاوه بر وجوه تمایز فوق آنچه که این کتاب را از سایر آثار مشابه متمایز می سازد را در سه مورد می توان خلاصه کرد: نخست؛ تبیین سیاست خارجی دولت موقت به صورتی جامع و مبسوط­تر از آثار پیشین. دوم؛ تشریح سیاست خارجی ایران در دولت بنی صدر و اختلاف دیدگاه های او با شهید رجایی در بحث سیاست خارجی برای نخستین بار. سوم؛ پرداختن به سیاست خارجی ایران از ابتدا تا پایان دولت دوازدهم بر مبنای نگاه از درون به بیرون.

علاقمندان می توانند این کتاب را از سایت کتابخون به آدرس (https://ketabkhon.com/book/206780) و بنوبوک به آدرس (https://www.bennubook.com/book/1522393) خرید نمایند

 


١٠:٤٥ - 1400/10/29    /    شماره : ٤٦٦٧    /    تعداد نمایش : ٦٣٦